Zdrowe żywienie

Wielka Wyprawa Mamaków

Wielka Wyprawa Mamaków to utrzymany w bajkowej konwencji kompleksowy program edukacyjny, którego celem jest przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, w szczególności o roli zdrowej i zbilansowanej diety w prawidłowym rozwoju dziecka. Uczniowie poznają przygody Mamaków – zabawnych stworzeń, które przybyły z baśniowej krainy, aby zbadać nasze zwyczaje żywieniowe. Mamaki ze zdumieniem odkrywają obfitość warzyw i owoców, ale ich nieumiejętność przyrządzania ze znalezionych składników smacznych potraw często prowadzi do zabawnych perypetii.potworki-3-2kolor

Mamaki to postacie, z którymi dzieciom łatwo się zidentyfikować, a ich przygody stanowią przerysowane odbicie dziecięcych cech – zarówno przywar, jak i zalet. Dzięki temu łatwiej wciągnąć uczniów w pożyteczną zabawę, polegającą na odkrywaniu nowych smaków oraz atrakcyjnych sposobów na zastąpienie złych nawyków żywieniowych, dobrymi.

Nadwaga i otyłość dotyczy około 22% chłopców i 18% dziewczynek w szkołach podstawowych.

Największy odsetek dzieci z nadwagą i otyłością zamieszkuje w województwie mazowieckim (18,9 %), lubuskim (17,9 %), dolnośląskim (17,7 %) oraz kujawsko – pomorskim (17,6%), natomiast sytuacja najlepiej przedstawia się w województwie świętokrzyskim (12,6 %), małopolskim (13,5 %), lubelskim (14,1%) i podkarpackim (14,3%).

Odbiorcy projektu:

1. Uczniowie klas 1-3 – dzieci objęte projektem otrzymują materiały edukacyjne w postaci Wielkiej Księgi Mamaków – podręcznika zawierającego, przedstawione w formie opowieści o przygodach Mamaków, podstawowe informacje o składnikach odżywczych i ich roli w organizmie człowieka oraz szereg gier, zabaw i przepisów, mających zachęcić najmłodszych do przestrzegania zasad zdrowej, zbilansowanej diety. Dodatkową motywacją jest system certyfikatów, nagradzających postępy w nauce oraz prawidłowe nawyki żywieniowe.

2. Nauczyciele – prowadzący zajęcia nauczyciele otrzymują konspekty zajęć, zawierające scenariusze 12 lekcji oraz przepisy do zrealizowania z dziećmi w ramach zajęć praktycznych.

3. Rodzice i opiekunowie – dla rodziców i opiekunów uczniów przygotowaliśmy płyty CD, zawierające:

– zbiór prostych, zdrowych przepisów, opartych na niedrogich i powszechnie dostępnych składnikach, które można wykonywać wspólnie z dziećmi

– przykłady tygodniowych planów żywieniowych dla rodziny

– pomysły na zdrowe przekąski

– pomysły na zdrowe żywienie w nietypowych sytuacjach, np. dłuższa podróż, czy przyjęcie dla dzieci

– podstawowe informacje o roli zdrowego żywienia w prawidłowym rozwoju dziecka

Założenia programowe projektu:

Celem programu jest oddziaływanie zarówno na dzieci w wieku 6-9 lat, jaki i na ich rodziców oraz opiekunów w taki sposób, aby doprowadzić do trwałej zmiany nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Aby nasze działania były skuteczne i sensowne, bierzemy pod uwagę społeczne uwarunkowania otyłości dzieci oraz czynniki wpływające na popularność niezdrowej żywności.

Dlatego zakładamy, że rodzice oraz opiekunowie przede wszystkim pragną dobra i zdrowia dzieci, a błędy dietetyczne wynikają nie ze złej woli, ale z niewiedzy bądź czynników ekonomicznych. Te ostatnie są szczególnie istotne, ponieważ współcześnie, nadwaga i otyłość do schorzenia związane w dużej mierze z ubóstwem oraz brakiem czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków.

W programie kładziemy duży nacisk na to, aby proponowane przez nas rozwiązania dietetyczne opierały się na dostępnych oraz niedrogich składnikach, a samo przygotowanie posiłku było nieskomplikowane i mało czasochłonne.

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, ze „śmieciowe jedzenie” jest dla najmłodszych niezwykle atrakcyjne, nie tylko ze względu na jego walory smakowe, ale również ze względu na silny przekaz reklamowy, któremu poddawane są dzieci.

Z tego powodu, nasz przekaz kierujemy przede wszystkim do uczniów, propagując pozytywny wizerunek zdrowego odżywiania oraz proponując dzieciom samodzielne wykonywanie potraw i przekąsek, którymi można zastąpić niezdrowe jedzenie (np. domowa pizza, czy warzywne burgery).